Tuesday, January 23, 2007

Sola

Koncno smo docakali zacetek solskega leta, to je bilo 10. januarja. Matej hodi v 9. razred, kar je tu drugi letnik srednje sole. Vsi solarji obvezno nosijo solsko uniformo, sestavljeno iz bele srajce, kravate, sivih hlac na rob, crnih cevljev z vezalkami, sivih nogavic, suknjica s solskim logotipom na prsnem zepu in po zelji se pletenega brezrokavnika v solskih barvah (torej edino gate niso predpisane, vendar je navodilo, da se ne smejo videti!). Prav tako imajo predpisano telovadno opremo in kopalke, ker ima sola svoj plavalni bazen (menda ga ima tu vsaka sola). Razen tega je prepovedano nositi nakit ali make-up, nohti morajo biti urejeni, srajca vedno zatlacena, itd. Matej pravi, da so jim res ze pregledovali nohte.

Izbrali smo javno srednjo solo (za razliko od dragih privatnih sol), ki pa ni povsem zastonj, saj lahko vsaka sola po svoje doloci visino solnine, z denarjem pa omogocijo visjo raven pouka, vecinoma ga porabijo za zaposlitev dodatnih uciteljev (v Matejevi soli je po 30 ucencev v razredu, medtem ko je v solah z nizjo solnino lahko tudi po 50 ali 60 ucencev v razredu). Pri pouku nimajo delovnih zvezkov, zaenkrat tudi ne nobenega ucbenika, saj jim ucitelji pri posameznih predmetih razdelijo fotokopirana poglavja iz ustreznih ucbenikov. Precej poudarka je tudi na redu in disciplini in na izvensolskih, zlasti sportnih dejavnostih.

Pouk se zacne vsako jutro ob 7.45 in se konca ob ponedeljkih, sredah in petkih ob 14h, ob torkih in cetrtkih pa ob 14.40 uri. Vsak dan imajo po 9 solskih ur, le da so ob daljsih dnevih solske ure dolge 45 minut, ob krajsih dnevih pa po 40 minut. Urnik je pripravljen za 7 dni, ki se zaporedno menjavajo. Tako ne pade vedno isti urnik na isti dan v tednu in tudi ne vedno na kratek ali dolg dan. Precej zmedeno, zlasti ce si je treba solsko torbo pripraviti na hitro zjutraj in se je treba spomnit, kateri dan je po vrsti. Predmeti so nekateri precej podobni tistim, ki jih je imel Matej v Sloveniji, nekaj pa je novih, recimo Life orientation, kjer se nisem uspela ugotoviti, kaj jih pravzaprav ucijo.

Imeli smo tudi ze roditeljski sestanek, namenjen starsem cele sole zaradi predstavitve financnih rezultatov in dolocitve solnine za to solsko leto. Solo upravlja odbor, sestavljen iz predstavnikov ministrstva za solstvo, uciteljev in starsev. Na sestanku so imeli svoje govore ravnatelj, predstojnik odbora in potem je sledilo financno porocilo, ki ga je podal eden izmed predstavnikov starsev. Najprej sem se cudila, kako to, da so za predstavnika izbrali nekoga, ki ocitno ni ravno izurjen v financah in racunovodstvu, saj se je pri predstavitvi precej zatikalo in me je zacelo skrbeti, kako vendar v tej soli ucijo ekonomijo, ki je tudi eden izmed predmetov, ki ga ima moj sin. Potem je gospod sicer pojasnil, da je po poklicu duhovnik in je navajen imeti pridige v cerkvi, za katere nima nikoli zapiskov in zato mu predstavitev financnega porocila ne gre ravno najbolje, ker ga ne zna na pamet. A je postavke v zvezi s prihodki in odhodki vendarle razlozil, povedal, da starsi ne smemo gledati na solnino kot na strosek, ampak kot nalozbo v otrokovo prihodnost, posredno tudi kot nalozbo v narod in drzavo. Ko bomo odsli na oni svet, bomo morda svojim otrokom zapustili malo materialnih dobrin, ampak odsli bomo z zavestjo, da smo jim omogocili izobrazbo, s pomocjo katere bodo postali odgovorni clani druzbe, in tako naprej v vedno bolj vznesenem stilu, dokler niso nekateri starsi v dvorani zaceli spontano vzklikati amen, saj je gospod vendarle duhovnik in ocitno zna animirati obcinstvo. Po dramaticnem zakljucku je gospod se vprasal, kdo se strinja s financnim porocilom in takoj so se vse roke izstrelile v zrak. Financno porocilo soglasno sprejeto. Zelo ucinkovito. Solnina bo 10.650 ZAR letno, placljivo v 10 mesecnih obrokih.

Kljub po moji oceni ne ravno zahtevnemu pouku v srednjih solah, so dijaki v preteklem solskem letu zelo slabo pisali maturo in sicer se je odstotek uspesno opravljenih matur v celotni Juznoafriski republiki zmanjsal v primerjavi z letom prej. V casopisu je bila objavljena tudi uspesnost mature glede na regije in na moje olajsanje se je edino v regiji Gauteng, kjer zivimo, odstotek uspesno opravljenih matur zvisal, torej imam se nekaj upanja, da se bo moj sin v soli kaj naucil (v njegovi soli je bila uspesnost opravljenih matur 92%). V nekaterih odrocnejsih krajih so bile po cele sole, v katerih ni niti en dijak uspesno opravil mature. Ministrstvo za solstvo se je nad tem zamislilo in takoj sprejelo dolocene ukrepe, namrec zamenjali naj bi ravnatelje na najslabsih solah, pripravili pa bodo tudi izobrazevalni program za ravnatelje, katerega bi naj v prihodnosti opravili vsi, ki bi zeleli opravljati to delo.

No comments:

Post a Comment