Tuesday, July 3, 2007

Sneg

Ja, tako je, tudi v Johannesburgu je zapadel sneg, kar tu menda ni najbolj običajno. Sodelavci v službi so bili navdušeni, tisti mlajši sploh ne pomnijo, kdaj je nazadnje snežilo v mestu, starejši pa so staknili glave in se zedinili, da je bilo toliko snega nazadnje pred 26 leti. Seveda za sneg krivijo nas, svetovalce iz Litve, Latvije in Slovenije, češ da smo ga mi prinesli s seboj. Pa smo jim pojasnili, da teh ubogih nekaj centimetrov snega ni nič, omembe vredno snega je takrat, kadar potrebuješ lopato, da se zjutraj izkoplješ ven iz hiše.

Zgornjo fotografijo je posnela sodelavka, saj so se pri njih doma tako razveselili snega, da so se ob dveh ponoči spravili ven kepat in fotografirat, zbudili pa so jih sosedje, ki so že pred njimi rajali na ulici. Temperature so bile ponoči seveda pod ničlo, podnevi pa se je ogrelo le do 8 stopinj, tako da se je sneg obdržal celo dopoldne. Otroci so delali snežene može, saj so bili doma, ker so se začele tritedenske zimske šolske počitnice. Sicer že pred tem tri tedne ni bilo pouka zaradi stavke javnih uslužbencev. Takoj, ko so se začele počitnice, pa so se učitelji odločili, da ne bodo več sodelovali v stavki in tako zdaj uradno spet delajo. Kakšno naključje, da so ravno počitnice, seveda, kdo pa bi vendar hotel stavkati, kadar so počitnice.

V zgornji hiši smo bili enkrat na obisku, ko nas je sodelavka povabila na piknik (takrat ni bilo snega). Nekajkrat smo bili tudi že pri drugih sodelavcih doma, tako da sem si približno ustvarila vtis o tem, kako živijo domačini. Vsi po vrsti imajo hiše, pritlične, prostorne, z večjim številom sob, zunaj z obveznim bazenom, vrtom in večjim urejenim prostorom za piknike ob žaru. Radi imajo domače živali, recimo pse, mačke, ptiče, pa tudi ribe v ribniku. Pravijo, da so cene nepremičnin sprejemljive, tako da si mlada družina lahko brez večjih težav kupi hišo s pomočjo hipotekarnega kredita.

Okrog hiše imajo visoko ograjo, električniga pastirja, alarm, najeto varovanje naselja. Nič čudnega torej, da domačini večinoma živijo za vikende, ko se obvezno kam odpravijo na izlet, če nič drugega, pač nekam na piknik s sorodniki in prijatelji. Ti pikniki običajno izgledajo tako, da trajajo po celo popoldne, gostitelj pripravi meso in priloge (recimo razne solate, ki jih najraje kar kupijo v trgovini že pripravljene), prav tako kupijo papirnate krožnike in plastičen pribor, gostje pa večinoma sami prinesejo pijačo in sladice. Praktično in učinkovito, tako se gostiteljem ni treba preveč ukvarjat s pripravo ali pospravljanjem in se lahko tak piknik organizira kadarkoli.

Za vzdrževanje hiše, opravljanje gospodinjskih del in čuvanje otrok imajo zaposleno hišno pomočnico, vsaj enkrat tedensko pa jim pride kosit in urejat okolico tudi vrtnar. Ker imajo hišne pomočnice, se ženskam ni treba ukvarjati z gospodinjskimi zadevami, kar pomeni tudi, da marsikatera ne zna kuhat. V zvezi s tem sem imela zanimive pogovore s sodelavkami, recimo ena je za rojstni dan v službo prinesla mlečno pito, značilno afrikanersko sladico. Ko sem jo vprašala za recept, je začudeno pogledala, kakšen recept, saj pecivo vedno kupi v trgovini, še nikoli ji ni prišlo na misel, da bi kaj sama spekla. Drugo sodelavko sem srečala v kuhinji, ko si je v mikrovalovni pečici pogrevala od doma prinešeno jed za malico. Vprašala sem jo, kaj ima za jest, pa ni vedela, pač nekaj, kar je skuhala in ji zapakirala hišna pomočnica.

No comments:

Post a Comment